מה ההבדל בין חרדה ודיכאון? רשימת תסמינים ושיטות טיפול מומלצות

המונחים המקצועיים ‘חרדה’ ו’דיכאון’ מתארים רגשות שאנשים רגילים לחוות מעת לעת כתגובה לסכנות ממשיות, למצבים העלולים להיות מסוכנים עבורם ולנסיבות מאכזבות או מתסכלות, כאשר הקשר בין רגשות אלה ובין מצבים קליניים של הפרעות חרדה והפרעות מצב רוח הינו מורכב וייחודי.
בעוד אנשים מסוימים נוטים להגיב לרמת חרדה גבוהה באמצעות התנהגויות נמנעות והתבודדות חברתית המובילות בתורן לחוסר הזדמנויות לחוות חוויות מהנות ומצב רוח ירוד, אנשים אחרים עשויים להרגיש שתחושת העצבות המעיקה שהם חווים שואבת מהם את כל האנרגיה שלהם ומונעת מהם לעסוק בדברים שהסבו להם הנאה בעבר או לתקשר עם הסביבה.
הבנת ההבדלים בין שתי האבחנות המקצועיות הללו תאפשר לכם לקבוע באילו פעולות עליכם לנקוט כדי להרגיש טוב יותר עם עצמכם ולהשיב את התשוקה לחייכם.

מה הקשר בין חרדה ודיכאון?

חרדה ודיכאון חולקים בסיס ביולוגי משותף, כאשר הן מצבים מתמשכים של רמת חרדה גבוהה והן מקרים מתמשכים של מצב רוח ירוד, המאפיינים הפרעות חרדה והפרעות מצב רוח, מערבים שינויים בתפקוד הנוירוטרנסמיטר (מוליך עצבי).
לדוגמא, חוקרים גילו כי רמות נמוכות של סרוטונין וכימיקלים אחרים במוח, כמו דופמין ואדרנלין, ממלאים תפקיד מרכזי, הן בהתפתחותן של הפרעות חרדה והן בהתפתחותן של הפרעות מצב רוח.
יחד עם זאת, אף על פי שהבסיס הביולוגי של שני המצבים בדרך כלל דומה וחרדה ודיכאון בהחלט יכולים להתקיים במקביל או להתרחש אחד אחר השני ברצף, אנשים חווים חרדה ודיכאון בדרכים שונות לחלוטין, כך שהאבחנות הקליניות נבדלות זו מזו באופן מובהק במספר היבטים.

חרדה לעומת דיכאון – תסמינים נפשיים

באופן כללי, תסמינים נפשיים של חרדה כוללים דאגה מופרזת לגבי העתיד הקרוב או הרחוק, מחשבות אובססיביות בלתי נשלטות, הימנעות ממצבים מעוררי חרדה ופחד ממוות, אולם תסמינים אלו יכולים להשתנות בהתאם לסוג הפרעת החרדה שהאדם סובל ממנה.
לדוגמא, בעוד אנשים המאובחנים עם הפרעת חרדה מוכללת (GAD) נוטים לדאגה מופרזת ממגוון נושאים, אירועים ופעילויות, אנשים המתמודדים עם הפרעת חרדה חברתית (SAD) לרוב חוששים מהערכה שלילית או דחייה מצד הסביבה ודואגים מאוד לקראת מפגש עם אנשים חדשים או השתתפות במצבים מאתגרים חברתית.
במקרים אחרים, אנשים המאובחנים עם הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) סובלים ממחשבות לא מציאותיות ודחפים נפשיים החורגים הרבה מעבר לדאגות יומיומיות נורמליות וטרודים נפשית במידה שאינה תואמת את רמת הסיכון בפועל או המציאות.
לעומת זאת, תסמינים נפשיים נפוצים של דיכאון כוללים חוסר תקווה, תחושה ששום דבר חיובי לא יקרה בעתיד, אמונה שאי אפשר לחשוב או להרגיש אחרת, מצב רוח ירוד מאוד או שינויים קיצוניים במצב הרוח, תחושת חוסר ערך עצמי, אמונה שהחיים אינם שווים יותר, עיסוק מתמשך במוות ומחשבות אובדניות.

דיכאון לעומת חרדה – סימפטומים גופניים

סימפטומים גופניים של חרדה כוללים רמת עוררות מוגברת, קושי להתרכז בשל תסיסה פנימית או מחשבות טורדניות, קושי להירדם או להישאר לישון עקב מחשבות אובססיביות או תסמינים גופניים אחרים, סחרחורות, דופק מוגבר, לחץ דם גבוה, הזעת יתר, מתח שרירים, קוצר נשימה ובעיות במערכת העיכול, כגון בחילות, שלשולים ועצירות.
לעומת זאת, סימפטומים גופניים של דיכאון כוללים שינויים בתהליכים גופניים בסיסיים, רמת אנרגיה נמוכה, חוסר תיאבון או תיאבון יתר, דיבור איטי מהרגיל, כאבים גופניים ללא סיבה נראית לעין, עודף או מחסור קיצוני בשעות שינה וקשיים בריכוז, במיקוד ובזיכרון בעקבות תסמינים גופניים אחרים.

אבחון חרדה או דיכאון

כאמור, זה נורמלי לחלוטין לחוות אפיזודות קצרות של חרדה או מצב רוח ירוד כתגובה למצבי חיים מלחיצים, כאובדן של אדם אהוב, קבלת אבחנה מקצועית של מחלה חשוכת מרפא, גירושין, התחלת עבודה חדשה, מעבר בית ספר, בעיות כלכליות וכיוצ”ב.
בשל כך, אבחנה מקצועית של הפרעת חרדה או הפרעת מצב רוח ניתנת רק במצבים בהם התסמינים הגופניים והנפשיים נמשכים מזה מספר שבועות או חודשים לכל הפחות, בהתאם לקריטריונים המפורטים במדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות (DSM-5) המוצא לאור על ידי האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה.

טיפול בדיכאון או חרדה

במידה ואתם או ילדיכם מתמודדים עם סימפטומים קלים יחסית רק לעתים רחוקות, ייתכן כי שיטות טיפול עצמי בדיכאון או חרדה, כמו ספרי עזרה עצמית ותרגול מיינדפולנס או מדיטציה, יוכלו לעזור לכם להחזיר באופן חלקי את השלווה לחייכם.
יחד עם זאת, במקרים בהם התסמינים חמורים יותר, נמשכים לאורך זמן ומשפיעים באופן משמעותי על מערכות היחסים שלכם ועל יכולתכם לקחת אחריות על תחומים שונים בחייכם, מומלץ שתשקלו פנייה לטיפול מקצועי בחרדה או דיכאון.
לדוגמא, פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT) יכולה לסייע לכם ללמוד איך להחליף דפוסי חשיבה שליליים המעכבים אתכם מלהתקדם בחייכם בדפוסים מועילים ובריאים יותר שיאפשרו לכם לנהל בהצלחה את אורח החיים שאתם מעוניינים בו.
בנוסף, מטפלי CBT מוסמכים יעזרו לכם ללמוד איך להפחית התנהגויות נמנעות, לחוות רגשות חיוביים, לנהל אינטראקציות עם אנשים בסביבתכם, להיות מודעים לרגשות שאתם חווים במהלך היום ולהתגבר על התסמינים הגופניים והנפשיים שאתם סובלים מהם.

פורסם ע”י רותי פרגר-מאור, פסיכולוגיתחינוכית מומחית-בכירה, מנהלת מכון דרורלפסיכולוגיה וחינוך בגבעתיים