על פסיכולוגיה של הטיפול בחרדות

הנפש שלנו היא בעלת רבדים רבים ובתוכה יש עולם שלם לא מודע, הנסתר מעינינו. מורכבות הרגשות שלנו ושל עולמנו הפנימי מאתגרת מאוד וגורמת לנו להיות לפעמים חרדים, חסרי ביטחון או עצובים ולעתים גם להופעה של סימפטומים פיזיים כגון כאבי בטן, התנהגויות אובססיביות שונות.
לא קל לנו להתמודד עם ההתנהגויות שלנו והרגשות אותם אנו מרגישים ולא תמיד אנחנו יודעים להכילם – אם אנחנו רוצים להתחיל ולנסות להבין אותם עלינו לפנות לפסיכולוג מוסמך שיסייע לנו לגלות ולגעת ברבדים הלא מודעים של הנפש, אשר משפיעים על הרגשות וההתנהגות שלנו.

התהליך של הטיפול פסיכולוגי בחרדה

פסיכולוגים מעניקים לנו סדרת טיפולים ומפגשים מקצועיים, מיוחדים ושונים לנפש הייחודית שלנו. טיפולים אלו לא כוללים בתוכם לרוב שימוש בתרופות או עם עזרים אחרים.
עיקר הטיפולים הוא שיחות ארוכות שנערכות בין המטופל לפסיכולוג המטפל כאשר כל מטופל צריך להרגיש חופשי לדבר על כל העולה ברוחו ובנפשו והפסיכולוג מתחייב לא לשפוט את רגשות המטופל, אלא לקבלם, לעזור לו להתמודד איתם ולהבין אותם לעומק.
סוגי פסיכולוגים
ישנם כמה סוגי פסיכולוגים מקצועיים שונים – פסיכולוג קליני, פסיכולוג ילדים, פסיכולוג המתמחה בפסיכותרפיה ועוד – כאשר לכל פסיכולוג בכל תחום יש את דרכי אבחון וטיפול שונים.
ככלל כל פסיכולוג אמור לסייע לנו ללמוד להקשיב לעומק התחושות והמחשבות שלנו, לשחרר עצמנו ממחסומים שונים, לפתור קשיים ותסכולים ולספק לנו עזרה ותמיכה רגשית מתאימה שתוביל אותנו לצמיחה מחודשת.

טיפולים פסיכולוגים שונים בחרדות שונות

אדם הנמצא בחרדה חש באיום רציונלי או לא רציונלי שמאיים על שלוות חיו, הדימוי העצמי שלו, אחד מקרוביו, ביתו או כל דבר אחר שחשוב לו. כאשר אדם פונה לפסיכולוג או פסיכיאטר, סביר להניח שהחרדה שלו אינה רציונלית ושהיא גורמת לקשיים בחיים שלו.
הפרעה כגון פוביה שהיא פחד מאובייקט ספציפי שמעורר חרדה חזקה אצל האדם. האובייקט המדובר הוא בד”כ ספציפי מאד ולא מוכלל.
הפרעה נוספת היא OCD, שהיא הפרעה שבמהלכה ישנה חרדה חזקה אצל החולה שנרגעת רק לאחר ביצוע טקסים אובססיביים מסוימים, כגון נגיעה בקיר, ניקיון וכדומה..
או הפרעת פאניקה היא הפרעה בה האדם לוקה בהתקפי חרדה המלווים בהזעה, קשיי נשימה ועוד דברים רבים באמצע היום ללא שום גורם מקדים. הפרעה זו בד”כ מלווה ברצון של האדם להסתגר בביתו ולא לצאת. ההפרעות הללו אינן נעימות כלל לאדם, ומקשות מאד על חייו.
ויש עוד רבות כאלו.
לכן, אין פלא שהתפתחו טיפולים שונים ומגוונים, שמטרתם לעזור לאנשים הסובלים מחרדה. פסיכולוג יכול לעזור לאדם להקל על הסימפטומים מהם הוא סובל בשל דרכים. נכון להיום ישנו מגוון רחב של טיפולים אשר מתאימים כמעט לכל אדם. הטיפול הפסיכולוגי שנחשב למוצלח ביותר בבעיות חרדה, הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי.
שמקנה לאדם שיטות להתמודדות עם החרדה ועוזר לו להבין למה הוא במצב הזה. ישנם גם טיפולים תרופתיים שנחשבים לטובים יותר לטווח קצר, עם זאת לטיפול מתמיד בבעיה רצוי לבחור בפתרון אחר. טיפולים אלטרנטיביים שונים קיימים גם הם ויכולים לעזור לאדם הלוקה בחרדה.