סדנאות גיבוש לעובדים – בחירה בראי הגרפולוגיה

כשמתחשק לכם לקחת את החבר’ה בעבודה לסדנת גיבוש עם פעילות גיבוש בעלת ערך מוסף, אתם פונים לעזרת הגרפולוג. כשבא לכם לצאת מהשגרה, אך לא לצאת ממקום העבודה, אתם מזמינים אליכם גרפולוג לבוקר או צהרים של כיף.
במוסדות ובמקומות עבודה רבים הבינו שסביבת העבודה היא חלק בלתי נפרד משביעות הרצון של העובד ולכן ההשקעה ביצירת סדנאות גיבוש לעובדים היא כדאית. חשוב לציין שמבחר הנושאים בפעילות גיבוש הינו מגוון והקושי נמצא בהחלטה הראשונית במה לבחור.
אין ספק שהשאלה במי לבחור לסדנאות גיבוש היא חלק בלתי נפרד מחווית הגיבוש, אולם לאחר שהחלטתם במי לבחור, נשאלת השאלה, האם העובדים מקבלים ערך מוסף ממשי? האם הם מקבלים טיפים ומידע לגבי חייהם האישיים או שזאת הייתה השקעה ללא שום תועלת. ככל שפעילות הגיבוש תהיה יותר אינטראקטיבית, כך נוכל להגיע לעומק ולאפשר לעובדים הצצה אל נבכי פנימיותם. חשוב מאוד להבין שכל הדברים הנאמרים בסדנת הגיבוש לגבי העובדים, מועברים באופן משעשע וללא פגיעה בפרטיותם.
מדוע לערוך ערבי גיבוש לעובדים ?
המטרה בערבי גיבוש לעובדים היא לצאת מהקופסה ולתת לעובד את היכולות להבין שמקום העבודה הוא הבית השני שדואג גם להעשיר אותו מבחינה חברתית ותרבותית.
כל המנהלים ואפילו הזוטרים יודעים שהשקעה בערבי גיבוש לעובדים הוכיחה עצמה כטובה ביותר לסביבת עבודה ולגיבוש חברתי ויכולה ליצור תפוקה טובה יותר וקידום בנושא המכירות של החברה. נשאלת השאלה כיצד להפיק מערבי גיבוש את מירב התועלת ?
והתשובה היא..
כאשר אנחנו רוצים ליצור גיבוש חברתי אנחנו צריכים למצוא סמל או אינטרס משותף לכל העובדים בחברה. כאשר מדובר בחברה אשר העובדים מחולקים לצוותים, כדאי מאוד ליצור מטרה נעלה אשר תעזור להם להגיע לגיבוש גם במקום העבודה, משום שידוע לנו שצוות לא מגובש – לא מניב תפוקה.
אכן, כולם עובדים ביחד ויש כאלה שנמצאים ביחד כבר שנים רבות באותה חברה, אולם לא מכירים את שאר העובדים לא בשמותיהם ולא בתפקידם. עריכת סדנאות גיבוש יכולה להסיר מסכות או סטיגמות כלפי כל אחד מצוות העובדים.
אחד הגורמים להצלחת פעילות הגיבוש היא “שבירת הקרח”, דבר המכריע וקובע את הצלחת סדנת הגיבוש.
מה חשוב יותר מכל ?
החשוב מכל הוא שיתוף פעולה של כל המשתתפים. לדוגמא, בעזרת ציורי מבוגרים ניתן לתת לכולם משימה אחידה, לבחור מס’ ציורים מוצלחים, לדבר עליהם ולאחר מכן להראות לכולם את הדוגמאות שהם ציירו. כל אחד מהמשתתפים בודק את ציור חבריו, אך אינו יודע את משמעות הציור. כאשר הדבר מתגלה המשתתפים אינם מאמינים עד כמה ניתן להכיר את יתר העובדים ע”י פענוח ציור. סדנאות גיבוש מעניקות לעובדים זמן איכות מחוץ למסגרת העבודה והזדמנות להכיר טוב יותר את יתר העובדים. חוויה שקשה מאוד לשכוח.