המטבח המודרני

אנשים רבים ברחבי הארץ והעולם, אלו שחיים מציאות טכנולוגית שמקבילה יחסית לזו אשר אנו חיים בישראל, טוענים שהתרחק האדם מהטבע. טכנולוגיה וג’דג’טים מפותחים, מיוצרים ומשודרגים בכל רגע שעובר, עולמם של בני- האדם הופך מהיר ומכני יותר ללא הפסקה. יש שיאמרו שזו צרה צרורה, בעיה נוראית, שהתרחק כך האדם מהטבע, מעבודה פיזית שבריאה לגוף, שאנו מתנוונים ובעצם מנוונים עצמנו לגמרי. אחרים, אלה שדווקא מצודדים בטכנולוגיה ובקדמה, יאמרו שלא התרחקנו מהטבע אלא שזהו בדיוק טבע בני- האדם, הרי על פי המדע האדם הגיע מהטבע, בכך הופך עצמו לפרי הטבע, וכל מעשי האדם הופכים לפירות של תוצר טבעי. ויכוח אינסופי ופילוסופי עד מאוד, וכמו ויכוחים ותהיות פילוסופיות רבים (אם לא כולם), גם לזה אין תשובה חד משמעית. אין שחור או לבן.

טכנולוגיות וגאדג’טים משפיעים ומעורבים בכל גורם ואספקט בחיינו. בין אם אמהות מאבזרות חדרי תינוקות בקופסאות ליצנים קופצים ומרקדים ובין אם תאגידי ענק רוכשים ריהוט משרדי היכול לנקות עצמו בעזרת רובוט- מנקה בעל זרועות המחובר אל בסיסם של כסאות, שולחנות, מנורות שולחן ושאר ירקות ותצורות של ריהוט משרדי. החיים נעשים מהירים, נוחים (יש שיגידו נוחים עד כדי אי נוחות ועצלות דביקה), יעילים ואם לומר את האמת, יקרים גם בהתאם. אדם הרוצה להמצא ביישור קו עם הקדמה המודרנית חייב להוציא סכומים בלתי מבוטלים על מכשירי אלקטרוניקה למטבח, לסלון, לעבודה, למשפחה, בעצם לכל ביתו, אביזריו האישיים ותחומי עבודתו. לעזאזל, אפילו אל החצר הכנסנו טכנולוגיה בעולם מערכות ההשקייה, הממטרות והמזרקות המרהיבות.

אז מכל אותם חללים וסביבות טכנולוגיות אשר בנינו, על מה ארחיב? למה שלא אדבר על המטבח. רק תקחו את המטבח לדוגמא, חשבו על המטבח או המטבחון האישיים שלכם וראו כמה תמיכה טכנולוגית אנו צורכים. בעבר היו כיריים בבית, במקרה הטוב גם תנור. כיום כמובן שלאותן כיריים יש צגים וכפתורי הפעלה ובקרת להבה מהירים, שלא חלילה להדליק גפרור. התנורים גם הם מלאים כבר באפשרויות וצורות חימום, אני משוכנע שבקרוב הם כבר יופעלו בעזרת מערכת זיהוי קול המפעילה עצמה. אם בעבר שתינו מים מהברז היום ישנה בריטה בכל בית, או ברז צדדי וקטן שמספק מים סטרילים לשתייה, או מתקני תמי 4 ומי עדן אשר מספקים בשנייה מים קרים עד כדי כאב או רותחים עד כדי כוויה. כן, כמובן שזה כבר מוציא לגמרי מהמשחק את חברנו הקומקום החשמלי. חבר זקן שיחלוף מהעולם. איך לא, אל נא נשכח את המיקרוגל. קופסת קרינה אשר מחממת את האוכל במהירויות לא הגיוניות שלא יכולות להיות בריאות, הסמל לפאר היעילות והעצלות של האדם. ילדים כבר לא יודעים מה זה להכין חביתה על מחבת או לאפות עוגיות בתנור, היום רק מוציאים משקית צבעונית בפריזר המבורגר אשר נהפך מוכן בתוך דקה וחצי במיקרו.

אלה רק מעט דוגמאות מהמטבח המערבי המצוי,ומציוד למטבחים בעידן המודרני והמטבח הוא רק חלק קטן ממכלול החליים בהם אנו חיים וממלאים טכנולוגיה. אם זה טוב, אם זה רע, אני מניח שיש למצוא את האמצע, משם הכל מתאזן ומשם כדאי להתחיל.

מאת: ג. דהן