עבודה פיזית לצעירים

ישנה דעה רווחת בעולם, מעין דפוס קבוע בין כל אותם דפוסים אשר אוהבת האנושות לספח ולהרגיל את עצמה אליהם. כיום, בעולם המערבי (ובניגוד די גורף למקומות רבים אחרים בעולם) נהוג לחשוב שאדם צעיר אמור לסיים את התיכון, לסיים את הצבא (במדינות מסוימות) ומיד להכנס אל מסלול האוניברסיטה בכדי שיוכלו אותם צעירים להתחיל את מסלולם בעבודות מחקר, מכירה, ניהול, אמנות או כל דבר אשר יהיה, הכל בשביל להמנע מעבודת כפיים ועבודה פיזית שמפעילה היטב את הגוף.

אם לא מתעמקים בעניין הכל נשמע מאוד הגיוני, הרי בני האדם הם חלק מכל אותם דפוסים אשר הפכו לאמיתות והגיון צרוף באורח החיים. עם זאת, אם חושבים לרגע מחוץ לקופסא, אם מנסים רק לרגע להזיז את הגוף, לעבוד איתו ולהפיק עמו פירות מן הטבע ובכלל תוצרים ותוצאות בעזרתו ובעזרת השכל יחדיו, אפשר ממש לראות, להרגיש ולהבין את כל התופעות המופלאות והאפקט הכל כך חיובי שיש לעבודה פיזית על הגוף ועל הנפש, בכך על כל האדם כולו.

בין אם זו עבודה עם מתקני הרמה ובין אם מנעולן תל אביב, בין אם עבודה בקטיפת תותי שדה בשטח או חטיבת עצים, בכל אותן עבודות ישנו קסם אשר אין בשום עבודה משרדית, מחקרית או במכירות שברחוב. זה לא עניין של מה יותר טוב, זה רק להראות ולשפוך אור על צד שאיננו נתפס כבר בעיניי האדם כצד חיובי ורצוי בחייו.

כשעובדים בעבודה פיזית הגוף מתעייף. אנשים רבים שעוסקים או עסקו בעבודה מסוג זה יכולים להעיד על ההרגשה הנינוחה והרפויה בה נמצאים ברגע שמסיימים יום עבודה קשה, עושים מקלחת חמה ונכנסים אל המיטה הנעימה. זו הרגשת רפיון שאין להשיג ולהגיע אליה כשעובדים יום שלם במשרד. בניגוד מוחלט לנפש שמוטב לא לעייף בעבודה שחורה והתעסקות שחוזרת על עצמה, עייפות שכזו לגוף מביאה לתוצאות אחרות לגמרי.

בנוסף, ובהקשר ישיר, עבודה פיזית מאפשרת מחשבה תוך כדי עבודה, לעיתים קרובות לא על העבודה הנעשית אלא על דברים אחרים לגמרי. אפשר להגיע אל הארות, תובנות ולפגוש בזוויות חדשות דווקא כשלא יושבים ומנסים לפתור תעלומות ולעלות על רעיונות חדשים בכל נושא שהוא. לאנשים שכותבים, מציירים או המנסים לגבש כל רעיון יצירתי שהוא, עבודה פיזית יכולה דווקא להיות הפיתרון בניגוד לדעה הרווחת שאומרת שצריך לשבת על הישבן ולהסתכל על הקיר עד שרעיון פשוט יצוץ לו מהאוויר. לעיתים קרובות הנשמה תצא לפני שהרעיון יגיע, לכן במקרים רבים עדיף להיות בתנועה.

פועלים העוסקים בבניית בניינים, עבודה בשדה או בתחום הקמת בריכות שחיה, כולם יוכלו להגיד אם תשאלו, ובמידה והם טעמו מעבודה מסוג אחר כך שיכולים הם להעריך את היתרונות שבעבודתם. לאנשים צעירים שחושבים מיד וללא התלבטות ללכת ולהתמקם במשרדים ועבודות במקומות סגורים וגוף סטטי, כדאי לחשוב ולשקול גם אם רק לרגע עבודה ומקצוע שדווקא פיזיים. התוצאות יופיעו מיד, לצד השרירים והגוף הבריא.

מאת: שימי דגן